Energetikai besorolás: 30% vagy 50% Wekerle-támogatás? Táblázat és számpélda
A Wekerle Plusz támogatása a felújítás előtti besoroláson múlik: D–G 30%, H–I 50%. Sávhatárok kWh/m²-ben, hőszivattyús számpélda, teendők.
A Wekerle Plusz felújítási programjában a legtöbben azt kérdezik: mennyi pénzt kapok? A hivatalos oldal szerint ez egyetlen adaton múlik: a ház felújítás előtti energetikai besorolásán.
| Felújítás előtti besorolás | Vissza nem térítendő támogatás | 15 M Ft-os hitelnél |
|---|---|---|
| A–C | nincs | 0 Ft |
| D–G | 30% | 4,5 M Ft |
| H–I | 50% | 7,5 M Ft |
Forrás: wekerle.kormany.hu, Wekerle+ Családi Ház Program, 2026. október 31-i állapot. A támogatást a hitel tőkéjéből előtörlesztésként vonják le.
A G és a H között tehát egy 15 millió forintos felújításnál 3 millió forint a különbség. Ebben a cikkben megmutatjuk, hány kWh/m²-nél van ez a határ, hogyan számol a tanúsító, és mit jelent ez egy gázkazános ház hőszivattyús felújításánál.
Mi az a besorolás, és miből számolják?
A tanúsítvány betűjele az épület összesített energetikai jellemzőjéből jön. A 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet 2. § 37. pontja szerint ez „az épület fajlagos nem megújuló forrásból származó primerenergia-igénye egységnyi hasznos alapterületre és egy évre vetítve”, mértékegysége kWh/m²·év.
Két fontos következménye van:
- Nem a számla számít, hanem a számítás. A tanúsító a falak, a födém, a nyílászárók és a gépészet adataiból, szabványos használattal számol, nem a tényleges gázszámlából.
- Az energiahordozó is számít. A rendelet 7. melléklete szerint a földgáz 1,1-es, a hálózati villamos energia 2,3-as, a hőszivattyú által hasznosított környezeti hő 0-s szorzóval szerepel. Ezért javít sokat a besoroláson a hőszivattyú (részletesen: a 30%-os megtakarítás számítása).
A sávhatárok kWh/m²-ben
A 2023. november 1. óta készülő tanúsítványok egybetűs skálát használnak (A+++-tól I-ig). A BME Épületgépészeti Tanszék, a MEHI és a KSH kutatóinak 2024-es, lektorált tanulmánya a lakóépületekre ezeket a felső határokat közli:
| Besorolás | Összesített energetikai jellemző, kWh/m²·év | Wekerle Plusz |
|---|---|---|
| A+++ | 0 | nincs támogatás |
| A++ | ≤ 38 | nincs támogatás |
| A+ | ≤ 68 | nincs támogatás |
| A | ≤ 76 | nincs támogatás |
| B | ≤ 98,8 | nincs támogatás |
| C | ≤ 122 | nincs támogatás |
| D | ≤ 152 | 30% |
| E | ≤ 190 | 30% |
| F | ≤ 236 | 30% |
| G | ≤ 296 | 30% |
| H | ≤ 380 | 50% |
| I | > 380 | 50% |
Forrás: Horváth M., Horváth Á., Székely J., Csoknyai T.: A jogszabályi változások következményei a lakóépületek energetikai besorolására, Magyar Épületgépészet 2024/11–12, 1. táblázat (ÉKM skála).
A Wekerle Plusz kormányrendelete 2026. november 2-ig nem jelent meg. A betűjelek és a százalékok a hivatalos oldalról származnak; hogy a program pontosan melyik tanúsítványt és milyen határokat fogad el, azt a végleges felhívás rögzíti.
Hol áll egy átlagos magyar ház?
Ugyanez a tanulmány egy nagy tanúsítvány-minta alapján megadja, hol helyezkedik el a hazai lakóépület-állomány:
- A lakóépületek fele 283 kWh/m²·év felett van az új számítás szerint. Ez már a G sáv felső része, 13 kWh/m²-re a H határától.
- A legjobb 15% határa is 122 kWh/m²·év felett van, vagyis a lakóépületek kevesebb mint 15%-a A–C, amelyre nem jár támogatás.
Ebből két dolog következik. Egyrészt a házak túlnyomó többsége legalább 30%-ra jogosult lehet. Másrészt nagyon sok ház áll a G és a H határa közelében, ahol néhány kWh/m² dönti el, hogy 30% vagy 50% jár. Ezért fontos, hogy a felújítás előtti tanúsítvány a valós szerkezetekből készüljön: egy alapértékekkel, felmérés nélkül kitöltött tanúsítvány bármelyik irányba tévedhet.
Számpélda: gázkazános ház hőszivattyúval
Vegyünk egy 100 m²-es, radiátoros, gázkazános családi házat, amelynek felújítás előtti összesített energetikai jellemzője 320 kWh/m²·év. Ez a skálán H, tehát a támogatás 50%.
Egyszerűsítésként tegyük fel, hogy a 320 kWh/m²·év szinte teljes egészében a gázkazán fűtéséből és melegvizéből jön, a kazán éves hatásfoka 90%, és a melegvizet is a fűtéssel azonos hatásfokkal számoljuk. 1 kWh hasznos hő nem megújuló primerenergia-igénye:
- Gázkazán: 1,1 ÷ 0,90 = 1,22 kWh
- Levegő-víz hőszivattyú, radiátoros, 55 °C: 2,3 ÷ 3,81 = 0,60 kWh (Fisher AQUANOVA R290 10 kW, SCOP 3,81 közepes hőmérsékletű alkalmazásra, gyártói adatlap, MSZ EN 14825:2022)
A csökkenés: 1 − 0,60 ÷ 1,22 = 50,6%.
| Előtte | Hőszivattyúval | |
|---|---|---|
| Összesített energetikai jellemző | 320 kWh/m²·év | 320 × (1 − 0,506) ≈ 158 kWh/m²·év |
| Besorolás | H | E |
| Megtakarítás | – | 50,6% (a feltétel ≥ 30%) |
| Támogatás 15 M Ft-os hitelnél | – | 7,5 M Ft (az előtte lévő H miatt) |
Ha ugyanez a ház 290 kWh/m²·év lenne (G), a hőszivattyú ugyanúgy teljesítené a 30%-ot, de a támogatás 30%, azaz 4,5 M Ft lenne.
A valós számítás ennél összetettebb: a tanúsító a segédenergiát (keringető szivattyú, vezérlés), a melegvíz-készítés külön hatásfokát és a pótfűtés arányát is figyelembe veszi. A példa azt mutatja meg, mekkora a hőszivattyú hatása a besorolásra, és hogy a támogatás mértékét nem az utána, hanem az előtte lévő betű dönti el.
Régi tanúsítványom van. Jó lesz?
A 2023. november 1. előtt a 7/2006. TNM rendelet szerint készült tanúsítványok más skálát (AA++-tól JJ-ig) és más számítási módszert használtak. A BME kutatói szerint a régi és az új módszer ugyanarra az épületre nem ad azonos eredményt, és pontos átszámítás csak újratanúsítással lehetséges.
Mivel a Wekerle Plusz az új skála betűit (A–I) használja, várhatóan új módszerű tanúsítvány kell. Hogy a régi elfogadható-e, azt a végleges felhívás dönti el.
Mit érdemes most tenni?
A program a hivatalos oldal szerint 2027 februárjában indul. Addig:
- Nézd meg, van-e érvényes, 2023. november után készült tanúsítványod, és mi rajta a betűjel. Ha G és H határán vagy, ez a legfontosabb adat.
- Készíttess felmérést és hőterhelés-számítást. A felújítás előtti és utáni tanúsítvány ugyanazokból a szerkezeti adatokból indul, mint a hőszivattyú méretezése. A hivatalos oldal szerint a tervezés, a műszaki ellenőr és a pályázati tanácsadás is elszámolható.
- Ne cserélj most gázkazánt. A programban gázkazán nem támogatható; ha a kazán még bírja, érdemes a hőszivattyús felújításig kitolni.
- Ellenőrizd a radiátorokat. Radiátoros háznál a radiátor-ellenőrzés mutatja meg, milyen előremenő hőmérséklettel fűthető a ház. Ettől függ a hőszivattyú SCOP-ja, és így a megtakarítás is.
A program állapotát és a végleges feltételeket a pályázati oldalunkon követjük. A felmérésen a hőterhelés-számítással együtt megmutatjuk, mekkora javulás várható a besorolásban.
Források: wekerle.kormany.hu (Wekerle+ Családi Ház Program, 2026. október 31-i állapot); 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet 2. § 37. pont és 7. melléklet (Nemzeti Jogszabálytár); Horváth M., Horváth Á., Székely J., Csoknyai T.: A jogszabályi változások következményei a lakóépületek energetikai besorolására, 1. rész, Magyar Épületgépészet LXXIII. évf. 2024/11–12 (zoldpenzugyek.mnb.hu); Fisher AQUANOVA R290 2026 gyártói adatlap (FHF-MBWHS-101HE4, MSZ EN 14825:2022).
Gyakori kérdések
Melyik besorolásra mennyi Wekerle Plusz támogatás jár?
A program hivatalos oldala (wekerle.kormany.hu) szerint a Családi Ház Programban a vissza nem térítendő támogatás a felújítás előtti besorolástól függ: A–C besorolásnál nincs támogatás, D–G besorolásnál 30%, H–I besorolásnál 50%. A legnagyobb, 15 millió forintos hitelnél ez 0, 4,5, illetve 7,5 millió forint. A támogatást a hitel tőkéjéből vonják le előtörlesztésként.
Hány kWh/m² a H besorolás?
A 9/2023. ÉKM rendelet szerinti skálán a BME kutatóinak lakóépületekre közölt sávhatárai szerint a G besorolás felső határa 296, a H besorolásé 380 kWh/m²·év összesített energetikai jellemző; ami 380 fölött van, az I. A C felső határa 122 kWh/m²·év. A Wekerle Plusz rendelete még nem jelent meg, ezért a programban alkalmazott pontos határokat a végleges felhívás rögzíti.
Jó a régi, 2023 előtti energetikai tanúsítványom?
A 2023. november 1. előtt, a 7/2006. TNM rendelet szerint készült tanúsítványok más skálát (AA++–JJ) és más számítási módszert használnak. A BME kutatói szerint a régi besorolást nem lehet egyszerű szabállyal átszámítani az újra, pontos eredményt csak újratanúsítás ad. Mivel a Wekerle Plusz az új skála betűit (A–I) használja, várhatóan új módszerű tanúsítvány kell; hogy a régi elfogadható-e, azt a végleges felhívás dönti el.
Számít, ha a hőszivattyú után is rossz marad a besorolás?
A támogatás mértékét a felújítás előtti besorolás határozza meg. A felújítás utáni tanúsítványnak a bejelentés szerint legalább 30% energiamegtakarítást kell igazolnia. Egy H besorolású házból hőszivattyúval E vagy D is lehet; a támogatás ettől még 50% marad, ha a 30% teljesül.
Hány magyar ház kaphat 50%-ot?
Erre nincs hivatalos szám. A BME, a MEHI és a KSH kutatóinak 2024-es elemzése szerint a hazai lakóépületek fele 283 kWh/m²·év felett van az új számítás szerint, ami már a G sáv felső része. A legjobb 15% határa is 122 kWh/m²·év felett van, vagyis a lakóépületek kevesebb mint 15%-a A–C. A házak túlnyomó többsége tehát legalább 30%-ra jogosult lehet, és a régebbi, szigeteletlen, gázkazános házak jelentős része H vagy I.